Sdílej se svými přáteli...

Bazální metabolismus: Jak zjistíme optimální příjem energie?

Co je to bazální metabolismus?

Nedaří se vám shodit přebytečné kilogramy, ačkoli jíte velmi málo? Nejspíše právě skutečnost, že jíte málo a nepravidelně, působí vaše potíže. Zkuste se zaměřit na svůj bazální metabolismus, pochopit jeho funkci a správně si jej nastavit.

Publikováno: 18.11.2013Před konzultací
−4 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Nedaří se vám shodit přebytečné kilogramy, ačkoli jíte velmi málo? Máte pocit, že jde o začarovaný kruh, ze kterého není úniku? Nejspíše právě skutečnost, že jíte málo a nepravidelně, působí vaše potíže. Zkuste se zaměřit na svůj bazální metabolismus, pochopit jeho funkci a správně si jej nastavit. Je to začátek cesty k tomu, jak dosáhnout optimální hmotnosti.

Co je bazální metabolismus a jak se vypočítává?

Hodnota bazálního metabolismu je každého člověka jiná, je třeba u ní zohlednit věk, pohlaví, výšku i váhu, proto se hodnota vypočítává uvedeným poměrně složitým výpočtem a vzorec se liší pro muže a pro ženy. Výsledek určuje energetický příjem člověka, aby si zachoval základní životní funkce, tedy aby tlouklo srdce, plíce zajišťovaly dýchání a v žilách kolovala krev.

Výpočet bazálního metabolismu BMR (zkratka vzniklá z anglického Basal Matebolic Rate) probíhá podle následujícího vzorce:

  • BMR u žen = 655,0955 + (9,5634 x hmotnost v kg) + (1,8496 x výška v cm) – (4,6756 x věk v letech)
  • BMR u mužů = 66,473 + (13,7516 x hmotnost v kg) + (5,0033 x výška v cm) – (6,744 x věk v letech)

Vypočtenou hodnotu energie byste tělu měli dodat, aby mohlo fungovat. Pokud tuto hodnotu denně nedostane, či pokud bude strava nepravidelná, nastaví se tělo do režimu, ve kterém bude šetřit na horší časy. Hodnota BMR ovšem nezahrnuje energetický příjem na pohybové aktivity během dne. Pro osoby, které mají nezvyklou tělesnou stavbu, tedy jsou například příliš svalnatí nebo obézní je navíc tento výpočet nepřesný a měli by ho konzultovat se svým lékařem.

Optimální denní příjem energie

Hodnota BMRp vyjadřuje náš optimální denní energetický příjem navýšený o hodnotu, která představuje předpokládanou denní pohybovou aktivitu. Chceme-li hubnout, rozhodně bychom neměli překročit denní hodnotu BMRp, ale naopak bychom měli přijímat o něco méně energie.

Představu o svém denním příjmu energie získáte nejlépe tak, že si po dobu dvou týdnů budete pravidelně zapisovat všechno, co sníte. Potom si podle tabulek najdete k potravinám jejich energetické hodnoty a všechny je pro jednotlivé dny sečtete.

Zrychlování metabolismu pohybem a pravidelnou stravou

Metabolismus každého člověka je trochu jiný. Jak zrychlit metabolismus? Dietologové, endokrinologové a odborníci na výživu se shodují na jedné věci. Nepomohou léky ani diety, nejdůležitější je pravidelně se stravovat a pohybovat se. Například Martin Matoulek, obezitolog ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, potvrzuje, že jde především o to, vybudovat si svaly, ty následně spalují energii i v okamžiku, kdy se nacházíme v klidu.

Zrychlení metabolismu tedy probíhá pohybem, nejlepší je chůze či běh, následně lze přidat i posilování. Myslet si ale, že budeme sportovat a metabolismus se zrychlí sám a nastartuje hubnutí, je také naivní. Je třeba dodržovat režim pravidelného stravování, tedy tři jídla denně, mezi které je možné ještě vložit ještě dvě menší svačiny. Tělo si na tento režim zvykne.

Zázračné prostředky nefungují

Spoléhat se na zázračné tabletky či recepty, které mají náš metabolismus zrychlit, je naivní. Pomůže jedině úprava pravidelného stravování, Výdej energie lehce zvyšují například nápoje s kofeinem. Jenže v okamžiku, kdy se zrychlí metabolismus, zrychlí se zároveň tep, takže hrozí onemocnění srdce a cév. Zkoušet zrychlit metabolismus pomocí podobných zázračných prostředků se proto nevyplácí.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život