Sdílej se svými přáteli...

FODMAP – současný trend v dietách

Dietní trend současné moderní doby pod zkratkou FODMAP

V dnešní době dochází ke střídání trendů snad ve všech odvětvích našeho života, stejně tak je tomu v dietách.

Po bezlepkových, ovocných, mléčných, keto a jiných striktních dietách přichází na řadu další způsob stravování, který se nazývá FODMAP.

Publikováno: 11.12.2017Před konzultací
−18 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Pod zkratkou FODMAP si můžete představit jakousi skupinu krátkých řetězců uhlovodíků, které se vyskytují ve specifických potravinách.

Dieta bez potravin, které tyto látky obsahují, se doporučuje u lidí, kteří trpí syndromem dráždivého tračníku, což je jedna z častých poruch trávení dnešní populace.

Tato porucha může být vyvolána mnoha různými vlivy a jedním z nich je i psychika.

FODMAP je tedy skupinou látek – oligosacharidů, disacharidů, monosacharidů a polyolů, které jsou fermentovatelné ve střevech a mohou některým lidem způsobovat potíže jakými jsou nafouklé břicho, průjem, únava, bolesti hlavy, apod.

U někoho může proces fermentace, neboli kvašení způsobovat i jiné zažívací obtíže.

Mezi potraviny obsahující tyto látky se řadí mimo jiné i některé velmi zdravé věci – ovoce a zelenina, mléčné výrobky apod. Přesto dle určitých zdrojů může dieta podle FODMAP některým lidem pomoci od častých zažívacích obtíží.

Jaké potraviny vyřadit při dietě FODMAP?

  • Laktóza
  • Cibuloviny
  • Med
  • Jablka
  • Broskve
  • Luštěniny
  • Lepek
  • broskve

Dietní fáze

Dietu FODMAP se doporučuje dodržovat v několika fázích, přičemž ta první, nejstriktnější s úplným vyřazením potravin s obsahem těchto látek trvá až 6 týdnů.

Tuto dieta není nedoporučováno dodržovat dlouhodobě, protože se jedná o celkem striktní vyřazení některých složek potravy a z dlouhodobého hlediska by mohl hrozit nedostatek některých významných nutrientů.

Po eliminační fázi, tedy úplném vyřazení potravin, byste měli cítit úlevu a doporučuje se postupně začít zařazovat jednotlivé potraviny, které byly doposud zakázány.

Díky tomuto postupu můžete vysledovat, které potraviny vám mohou způsobovat zažívací obtíže a které nikoliv. To může být vysoce individuální, proto se rozhodně neřiďte tím, co například nevyhovuje v jídelníčku ostatním. Najděte si svůj vlastní způsob stravování, při kterém se budete cítit co nejlépe.

Když potíže přetrvávají

Na kolik je tato dieta ovlivněna skutečnou nesnášenlivostí potravin a na kolik psychikou je otázka. Ale jelikož je dieta pouze dočasná, ublížit si s ní na rozdíl od jiných striktních a alternativních směrů stravování víceméně nemůžete.

Názory odborníků na tuto dietu se různí, proto nelze stoprocentně říct, zda je tato dieta opravdu účinná či nikoliv.

Pokud vás však dráždivý tračník trápí, rozhodně hledejte příčinu i ve svém zdravotním stavu, a proto co nejdříve navštivte svého ošetřujícího lékaře a své problémy proberte, pokud možno nejdříve s ním. Může se jednat i o některá nebezpečná onemocnění, která jen tak sami za pomocí zázračné diety rozhodně nevyřešíte.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život