Sdílej se svými přáteli...

Glukóza versus sacharóza: Čím zdravě sladit?

Jakými cukry sladit?

Cukry nám dodávají energii, abychom měli co spalovat. Ke svému životu je nezbytně potřebujeme. Neměli bychom jich ale do sebe dostávat příliš velké množství. Jaké cukry jsou zdravé a jaké naopak ne? Čím je nahrazovat? Jaké je jejich povolené množství? Provedeme vás světem cukrů.

Publikováno: 16.11.2014Před konzultací
−16 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Jednoduché a složité sloučeniny

Nejprve je třeba uvést, že sacharidy a cukry nejsou totéž, i když se tyto dva pojmy často spojují. Cukry jsou totiž součástí látek zvaných sacharidy. Skupina látek, které mají strukturu sacharidů, ale neobsahuje jenom cukry, ale například také vlákniny. My se ale budeme bavit jenom o cukrech. Jde o ty nejjednodušší sacharidy. Tvoří je jedna nebo dvě cukerné molekuly. Jde o takzvané rychlé cukry.

Není třeba, aby se v lidském těle dále rozkládaly. Našemu organismu proto dodávají okamžitě energii. Ideální je proto jejich konzumace v okamžiku, kdy se tělo nachází například po nějaké výraznější fyzické námaze a je třeba mu dodat chybějící energii. Jednoduchými cukry rozumíme glukózu, fruktózu a sacharózu.

Jezte raději polysacharidy

Pokud ale nejste po náročném fyzickém výkonu, je vhodnější konzumovat polysacharidy, tedy látky, které se v našem těle musí rozkládat na jednodušší sloučeniny. Energie z nich se proto uvolňuje postupně a je tedy z hlediska výživy mnohem lepší konzumovat právě tyto sacharidy.

Rychlé jednoduché cukry ale při nadměrném příjmu mohou vést k obezitě, protože když je nespálíme, ukládají se nám ve formě tuků. Proto je zdravější jíst například polysacharidy škroby, které uvolňují energii postupně a vlákninu, další polysacharid, který zase podporuje trávení.

Poohlédněte se po zdravějších alternativách slazení

Celkově by se sacharidy na našem denním energetickém příjmu měli podílet asi 60 % (muži asi 430 gramů sacharidů, ženy zhruba 100 gramů méně).

Už jsme si řekli, že jednoduché cukry příliš zdravé nejsou. Kromě okamžitého zdroje energie toho našemu tělu už moc nepřinášejí.

Mezi jednoduché cukry patří například glukóza, hroznový cukr, nebo galaktóza, čili mléčný cukr, dále ovocný cukr fruktóza. Vzhledem k tomu, že jednoduché cukry nepřinášejí kromě energie našemu tělu žádnou další hodnotu, je dobré se poohlédnout po jejich zdravějších, energeticky méně náročnějších alternativách.

Obilný slad je lepší

Jaká je zdravější alternativa cukrů? I když se třtinový cukr doporučuje více než klasický cukr bílý, z hlediska energetického zde není rozdíl, protože také obsahuje glukózu a fruktózu, jako bílý cukr.

Rozdíl mezi bílým a hnědým cukrem tkví v tom, že hnědý neprošel rafinací a tudíž obsahuje i minerály a vitamíny. Energetická hodnota je ale stejná.

Také v medu najdeme glukózu a fruktózu, ovšem i řadu dalších minerálních látek, vitamínů, enzymů atd., proto na rozdíl od cukru nejde jen o zdroj energie, ale má i svoji výživovou hodnotu.

Výbornou alternativou klasickému cukru ale může být například obilný slad vyrobený z pšenice či ječmene. Podobá se medu, ovšem s nižší sladivostí. Obsahuje hodně polysacharidů, takže se z něj energie uvolňuje postupně. Má proto také nižší glykemický index.

Javorový sirup nebo sladká tráva

Jinou zdravější alternativou cukrů je javorový sirup. Obsahuje hlavně sacharózu, jenom minimum glukózy a fruktózy, proto je z energetického hlediska lepší sladit s ním.

Podobně je na tom i sirup z agáve, ten má ovšem více fruktózy, ale i tak má nižší glykemický index než cukr, má ale vysokou sladivost. Vynikajícím sladidlem je také stévie, sladká tráva. Má vysokou sladivost a nulový obsah energie. Tato sladidla nám dodají stejný sladký efekt ovšem bez vysokého množství energie.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život