Sdílej se svými přáteli...

I v hubnutí se vyplatí plánovat

Jak plánovat při hubnutí?

Chcete-li hubnout, jednou ze záruk úspěchu je kromě dostatečné motivace také umění plánovat. Na první pohled se vám to možná zdá divné, ale už na ten druhý pochopíte, že v plánování nákupů, správného jídelníčku i pohybových aktivit je cesta, jak se postupně a efektivně přebytečných kilogramů zbavit.

Publikováno: 26.10.2014Před konzultací
−11 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Dejte si reálný cíl

Na začátku vaší snahy zhubnout by proto měl být plán. Stanovte si v hubnutí jasný cíl a podle něj si naplánujte svoji životosprávu a pohyb v určitém časovém horizontu. Nejdříve se rozhodněte, kolik kilogramů a do kdy chcete zhubnout.

Pokud máte větší nadváhu, rozvrhněte si hubnutí do delšího časového období. Zdravé hubnutí znamená shazovat asi 0,5-1 kilogram týdně. Pokud máte 20 kilogramů navíc, naplánujte si hubnutí zhruba na příštích 5 měsíců. Dávejte si přitom reálné cíle, které budete schopni dodržet.

Stanovte si vyvážený jídelníček

Plánujte si jídelníček s vyváženou stravou. Ta by měla obsahovat dostatek sacharidů, které dodávají vašemu tělu energii, dále potřebné bílkoviny i tuky. Zkuste si zapisovat svůj jídelníček během alespoň tří dnů. Pište skutečně všechno, co jste snědli. Pak si sedněte a proberte si den po dni, co jste jedli a zda váš jídelníček je skutečně vyvážený a obsahuje všechno, co vaše tělo potřebuje.

Pokud si nejste jisti, můžete se objednat na konzultaci jídelníčku u výživového poradce. Ten vám pomůže ujasnit, které potraviny jsou zdravé a které je třeba je vyloučit nebo výrazně omezit. Můžete si tak stanovit jídelníček, který bude zdravý a přitom i chutný. Ze začátku si můžete plán jídelníčku pro orientaci psát do bloku, později už vám toto plánování přejde do krve a sami budete schopni si vytvořit z hlavy plán na příští dny.

Nákup podle seznamu pomůže šetřit

Jakmile si vytvoříte jídelníček, začnete plánovat, co který den v týdnu připravovat za pokrmy a vařit. V tu chvíli přichází na řadu plánování nákupů.

Je konec zmatenému pobíhání po supermarketu a přemýšlení o tom, co jste vlastně chtěli. Proč? Na základě vytvořeného jídelníčku totiž budete mít jasno o tom, co budete v příštích dnech vařit. Z toho logicky vyplyne seznam surovin, které budete potřebovat. Sepište si je na papírek a udělejte si nákupní seznam a podle toho se v supermarketu řiďte.

Držíte-li při nákupu seznam, výrazně tím poklesne pravděpodobnost, že budete utrácet za zbytečnosti, které vůbec nejíte a nepotřebujete, že podlehnete slevovým akcím a podobně. Nakoupíte zdravé potraviny a ještě ušetříte.

Díky krabičkám odoláte lákadlům

Když doma vaříte, uvařte větší množství a část dejte do krabiček. Můžete si krabičku vzít zítra do práce, nebo pokud je jídla ještě více, vložit do mrazáku a nechat zamrazit na jindy.

Nošení krabiček s hotovými pokrmy do práce se osvědčuje. Nebudete podléhat nutkání odskočit si z práce s kolegy v poledne na něco sice lákavého, ale nezdravého. Zajistíte si pravidelné jídlo i tehdy, když budete mít zrovna stres a nevyjde vám na jídlo čas. Deset minut na slupnutí něčeho v krabičce si totiž najdete i v tom největším shonu.

Díky zásobě jídla v krabičkách také snáz odoláte různým nečekaným situacím, jaké třeba nabízí oslava kolegových narozenin a pohoštění s tím spojené.

Nezapomeňte na čas věnovaný pohybu

Vyberte si, které dny v týdnu se budete věnovat pohybu. Třeba v pondělí si dejte hodinu v posilovně, ve středu pak hodinu jógy.

Pamatujte ale zároveň i na dny vyhrazené regeneraci a relaxaci. Jsou nutné po každodenním stresu a také pokud chcete do svého hubnoucího programu zařadit větší množství pohybu, vaše tělo se potřebuje zotavit. Díky plánování pohybu se nebudete přetěžovat a přitom budete podporovat snahu zbavit se přebytečných kil.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život