Sdílej se svými přáteli...

Ketóza aneb Hubnutí pomocí bílkovin a tuků

Chcete vyrážet špek špekem a tím hubnout? Možná tomu nebudete věřit, ale něco takového je skutečně možné. Můžete toho dosáhnout hubnutím v ketóze.

Jde o stav metabolismu, ve kterém už vaše tělo ztratí potřebu ukládat tuk. A něco podobného by si nejspíše přál každý z nás. Jenže jak toho docílit?

Publikováno: 8.3.2015Před konzultací
−18 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Tělo reaguje na změnu složení stravy

Můžete se do tohoto stavu dostat poměrně jednoduše, a sice tím, že vynecháte z jídelníčku veškeré sacharidy, tedy cukry a škroby. Tímto krokem nastartujete změnu svého metabolismu směrem ke ketóze.

Vaše tělo se dostane metabolicky do stavu, v němž se můžete cpát bílkovinami a tukem co hrdlo ráčí, a přesto budete hubnout. Dochází k tomu, že vaše tělo nyní funguje na vlastní palivo, kterým je uložený tuk. Takto se snaží ubránit šoku z toho, že má najednou nedostatek sacharidů ve stravě.

Dojde-li k poklesu hladiny cukru v krvi pod určitou hodnotu, potom tělo nastartuje výrobu ketonů z mastných kyselin v játrech. Mastných kyselin má dostatek, protože ho zásobujete tuky. Chybějící cukry potom nahrazuje produkcí ketonů. Tím vaše tělo reaguje na změnu stravy.

Energii čerpáte z tuků a bílkovin

Pokud zkonzumujete denně méně než 50 gramů sacharidů, dostanete se do popisovaného stavu ketózy během několika dnů. Přitom zároveň konzumujete bílkoviny a tuky, které vám zajistí nasycení a nastartují výrobu ketonů.

Během několika dnů bez sacharidů vaše tělo vyčerpá veškeré zásoby glykogenu v játrech (glykogen vzniká ze sacharidů a je palivem pro vaše tělo). Organismus pak jakoby přepne do šetřícího režimu. Svoji energii pro normální fungování nezískává ze sacharidů, ale z bílkovin a tuků.

Určité množství glykogenu je ale samozřejmě také ve svalech. Proto nevýhoda stavu ketózy spočívá i v tom, že může dojít k chudnutí svalů. Tělo ovšem nevyčerpá zásoby glykogenu úplně, část si musí ušetřit pro správnou funkci očí a mozku.

Vracíme se ke stravě našich předků

Tohoto stavu využívají i některé způsoby hubnutí, například paleolitická nebo Atkinsonova dieta. Jde o stravy s velmi nízkým podílem sacharidů. Strava našich dávných předků taková ostatně byla, protože měli k dispozici minimum sacharidů.

Můžete si dopřát maso podle libosti, ryby, vejce, mléčné výrobky včetně těch tučných, tuky jako oleje, máslo, sádlo. Stejně tak ale můžete jíst zeleninu, například listovou.

Naproti tomu úplně vynecháte ze stravy všechny sacharidové přílohy, ať už knedlíky, rýži, brambory, těstoviny či luštěniny, stejně tak nesmíte sladké ovoce. Samozřejmě žádný alkohol.

Příkladem jídelníčku může být snídaně ve formě smažených vajec se slaninou, k obědu pečené kuře s listy hlávkového salátu, k večeři tučný bílý jogurt.

Zdravotní rizika jsou poměrně velká

Tato dieta ovšem zdaleka není vhodná pro každého, protože obsahuje řadu rizik. Vzhledem ke konzumaci řady tučných výrobků a potravin (oleje, sádlo, máslo, tučné maso) může dojít k výraznému vzestupu hladiny cholesterolu v krvi.

Také vám může hrozit avitaminóza, protože z jídelníčku vynecháváte ovoce jako významný zdroj vitamínů – musíte si proto hlídat konzumaci zeleniny a pravidelně ji zařazovat do jídelníčku. Případně doplňovat vitamíny a další nezbytné stopové látky, jejichž nedostatek vám hrozí, tabletami. Jinak budete mít akutní nedostatek vitamínů.

Na tuto dietu by měli zapomenout také lidé, kteří trpí nějakou nemocí vnitřních orgánů. V každém případě je naprosto nevhodná pro diabetiky, nemocné se žlučníkem, játry. Při odstraňování ketonů z těla může dojít ke vzniku ledvinových kamenů.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život