Sdílej se svými přáteli...

Moruše a hubnutí

Zařdte moruši do jídelníčku a zhubnete

Moruše se vzhledově velmi podobá nám známému ovoci – ostružině. Moruše je plod morušovníku.

Původem pochází z Asie, morušovník černý (Morus negra) z Persie a morušovník bílý (Morus alba) z Číny.

Publikováno: 1.6.2015Před konzultací
−4 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Morušovník získal svůj název od škůdce morušovníka, který požírá listy tohoto stromu. Z ovocnářské praxe je dále znám morušovník červený a trnavský. Název vyplývá z barvy jejich souplodí. Často roste pouze keřovitě, ale jako strom může dorůstat výšky 10 – 15 m.

Moruše s tmavým, nafialovělým souplodím disponuje velkým množstvím resveratrolu. Resveratrol patří mezi flavonoidy, má antioxidační, protizánětlivé účinky, je kardioprotektivní a působí v prevenci proti vzniku rakoviny.

Účinek lze vysvětlit tak, že zabraňuje zvyšování LDL („zlého“) cholesterolu, jeho ukládání v cévních stěnách a následnému vzniku aterosklerózy. Pokud bychom to měli shrnout, posiluje imunitu, odbourává stres a brání růstu nádorů.

Kromě již zmíněného resveratrolu obsahují hojné množství vitaminu C, který má taktéž příznivý efekt na fungování organismu. Z dalších látek je moruše bohatá na železo, vápník a vlákninu.

V moruši se také vyskytuje látka moranolin, která vyrovnává výkyvy glukózy v krvi, principem zpomalení vstřebávání sacharidů.

Moruše jsou nakyslé až sladké, u moruše bílé je popisována dokonce medová chuť připomínající nektar. Vše ale záleží na stupni vyzrání plodů a ideálně době sklizně.

Morušovník se využívá k výrobě léčivých tinktur, nebo se konzumují stejně jako ostružiny v čerstvé formě, zpracované na šťávu, víno, či do kompotů.

Dnes se tato rostlina vrací zpět do povědomí a je označována jako jedna ze superpotravin. Její nutriční i léčebné účinky mají projektivní i preventivní efekt a zařazení do novodobého pojmu superpotravin si právem zasluhuje.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život