Sdílej se svými přáteli...

Tavený sýr v dietě, ano či ne?

Konzumace tavených sýrů v dietním režimu i mimo něj

Tavené sýry patří k oblíbeným pochoutkám Čechů. Média jejich konzumaci podporují, ale lékaři před nimi varují.

V tomto článku se dozvíte, co je pravdy na tom, že jsou zdravé a proč by se měly/neměly vyskytovat ve zdravém i redukčním jídelníčku.

 

Publikováno: 18.3.2019Před konzultací
−10 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Všemi oblíbený

Taveňák nesmí v lednici české rodiny nikdy chybět. Průměrný Čech sní více jak 2 kg tohoto sýru za rok, což je pro bližší představu zhruba dvojnásobek evropského průměru. Čím si srdce Čechů získal?

Je krémový, lehce roztíratelný a na trhu je k dostání v mnoha příchutích. Není tedy divu, že mnohým chutná více než obyčejné máslo.

Rodiče také více naslouchají televizním reklamám, které upozorňují na vysoký obsah vápníku v těchto sýrech obsažený. V domnění, že do zdravého jídelníčku patří, ho dávají ke svačině i těm nejmenším.

Zlo…

Pravdou však je, že tavený sýr obsahuje tavící soli, fosforečnany, při jejichž nadměrné konzumaci může dojít k vyplavování vápníku z kostí a zubů.

Jinak řečeno, nadměrný příjem fosforu ohrožuje lidské zdraví, a to zejména žen a dětí.

V taveném sýru je bohužel ukryt i vysoký obsah sodíku. Jeho nadměrnému příjmu by se měly vyhýbat děti i osoby s vysokým krevním tlakem a srdečními chorobami.

Kromě tavících solí a sodíku obsahují tavené sýry i nadměrné množství živočišných tuků. Ve zdravém i redukčním jídelníčku by však měly převládat tuky rostlinného složení nad tuky živočišnými v poměru 2:1.

…ne však zakázané

I když toho o tavených sýrech nebylo řečeno mnoho pozitivního, platí pro jejich konzumaci stejné pravidlo jako pro jakoukoli jinou potravinu. Pokud vám chutnají, s jejich konzumací to nijak nepřehánějte, ale jednou za čas si je s klidem dopřejte.

V jídelníčku dětí, osob s nadváhou, těhotných žen i kojících matek by se ale vyskytovat neměly. Zdravější alternativou je nejen pro ně čerstvý nezrající sýr, olomoucký tvarůžek, nebo třeba tvaroh.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život