Sdílej se svými přáteli...

Zlozvyk jménem přejídání

Záchvatovité přejídání

Přejídání je zvyk, který se za poslední roky stal celkem běžným společníkem mnoha lidí. A stejně jako alkoholismus, i přejídání může mít původ v psychickém stavu člověka.

Publikováno: 8.6.2013Před konzultací
−12 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Znáte ty pocity bezmoci, kdy sedíte v pátek večer u televize a všechny vaše problémy či komplexy řeší jedině přejídání? Máte plné ruce jídla, v zásobě připraveny další dobroty a doslova se cpete. Žaludek dává signál, že by mu to sice stačilo, ale ještě si chcete dát ten dortík, na který se těšíte. Pak si to týden vyčítáte a v periodě je to tu znova. Nebojte, nejste v tom sami.

Proč přejídání vzniká?

Samotné přejídání se řadí mezi poruchy příjmu potravy. Samozřejmě, že to zní vcelku vědecky a vypadá to, jako by to vyžadovalo odborné léčení, ale pokud nevážíte 150 kilogramů, ještě to zvládnete sami. Takový vášnivý jedlík má totiž k přejídání důvod, aniž by si toho byl vlastně vědom.

Mezi nejčastější důvody patří dieta. Zní to sice humorně, ale večerní přejídání nebo periodické přejídání může mít základ v dietách. Je to jednoduché. Většina lidí si nastaví takovou dietu, která je pro tělo příliš krutá a pak trpí, klidně i hladoví. Jenže tělo si o své živiny řekne a když žaludek přemůže mozek, jdou všechny zábrany stranou. Hladovění a dieta jde v tu chvíli pryč a hrnou se na nás hordy cukru a tuku.

Dalšími faktory vzniku je kupodivu ale i nuda nebo zvyk. Když se prostě tělo nezabaví, hledá si zábavu třeba v jídle, až to může být i ve formě našeho známého přejídání. A zvyk? Ano. Když se naučíte sledovat televizi s plnou mísou popcornu a litrem coly, zvyknete si a nebudete chtít jinak.

Zlozvyky většinou také vznikají i ve stresovém období. Díky špatnému psychickému rozpoložení se většina lidí uchyluje k rychlé úlevě ve formě kouření cigaret, pití alkoholu či nekontrolovatelnému přejídání.

Bojujte

Pokud si tento problém neuvědomíte včas, jsou následky jednoznačné. Kilogramy jdou nahoru, necítíte se dobře a hlavně si zaděláváte na zdravotní komplikace, počínaje špatným trávením, konče cukrovkou nebo infarktem.

Jak tedy proti tomu vlastně bojovat? Řekněte o tom své dobré kamarádce. Ta Vás při společných jídlech může upozorňovat a hlídat. Samozřejmě o svém záchvatovitém přejídání nemusíte říkat všem v okolí, stačí jednomu velmi blízkému člověku, se kterým trávíte hodně času, třeba právě té kámošce. A pokud toto trápí i ji, můžete se podporovat navzájem.

Nebo se motivujte sami. Najděte si nové zájmy, zabavte se. Začněte s pravidelným režimem, dostatečným spánkem a začněte se hýbat. Můžete vyzkoušet naordinovat si pro sebe zdravý vyvážený jídelníček, ve kterém by neměli chybět všechny důležité živiny a tím by poté nemělo docházet k přecpávání se horou jídla. Také používejte menší talíře a před každým chodem se hodně napijte, ať alespoň z části zaplníte žaludek.

A nebo si nechejte poradit od odborníků, kteří Vám rozhodně pomohou. Tato varianta je nejúspěšnější a kladné výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život