Bezlepková dieta

Podstata bezlepkové diety

Bezlepková dieta a co jíst? Vše, co neobsahuje lepek. Pravidlo je to jednoduché. Jedná se o speciální bezlepkové potraviny. Celiakie dieta totiž neumožňuje konzumaci potravin, kde je lepek obsažen. Problémem je však to, že mnohé potraviny jej obsahují, aniž bychom to čekali.

Řadí se mezi speciální zdravotní diety a vylučuje širokou škálu potravin. Jde hlavně o pečivo. Klasický chléb, rohlíky, housky, vánočky a jiné sladké pečivo, ale i trvanlivé pečivo, pečivo z pšenice, žita a ječmene. Všechny tyto potraviny, které v sobě jedno z obilovin mají, jsou rizikové.

Pozor na zahušťovadla

Bezlepková dieta i tak může zajistit pestrou stravu. Pozor ale na některé potraviny, kde jsou používány škroby. Jde například o jogurty, kde se používá škrob jako zahušťovadlo. Proto se zde lepek nachází, aniž bychom to očekávali. Mnohdy se jedná i o dochucovadla, jako je kečup nebo sójové omáčky.

Přirozeně bezlepkové potraviny jsou pak například maso, pohanka, rýže, proso, kukuřice, amarant, ale i luštěniny jako jsou fazole, čočka, hrách, sója nebo brambory, rajčata, cukety a další druhy ovoce a zeleniny. Samozřejmě i mléčné výrobky bez škrobu.

Sestavení diety

Pokud jde jen o vyloučení potravin s lepkem, nakupujte podle složení a existují i bezlepková oddělení v obchodech. Rozhodně se vyplatí číst obaly a složení na nich. Věděli jste, že existují druhy pečiva, kde lepek není? Navíc jsou třeba na internetu běžně k dispozici nejrůznější recepty na bezlepková jídla.

Bezlepková dieta nemusí být určena jen pro lidi s alergií na lepek, ale lepek může být příčinou obezity, zácpy nebo jiných zdravotních problémů a alergie na lepek se může objevit takřka kdykoliv během života. Ten, kdo jej ze stravy vyloučí, udělá jenom dobře. Není pro naše tělo přirozený, protože v cereálních, tedy málo namletých výrobcích z obilovin, není a tak naše tělo nezatěžuje.

Napsat komentář