Nízkoproteinová dieta

Nedopusťte, aby se vám odbourávaly svaly

Nízkoproteinová dieta, tedy dieta, která preferuje stravu s nízkým obsahem bílkovin, se doporučuje především pacientům s fenylketonurií. Tito nemocní totiž neumí trávit proteiny, díky nim se v těle hromadí metabolicky nebezpečné produkty. Také při poškození či nemoci ledvin a jater se ordinuje nízkoproteinová dieta.

Jak je to ale vlastně s příjmem proteinů, kolik jich člověk pro svůj růst vlastně potřebuje? Často se uvádí, že by denně měl sníst 1 gram proteinů na 1 kilogram své váhy. Rozhodně by proteiny neměl vynechávat, potřebuje je pro správnou funkci svého těla. Pokud omezíme příjem proteinů, omezí se zároveň příjem aminokyselin.

Proteiny pro svou funkci potřebujeme, jsou zdrojem pro stavbu svalů i další životní funkce, například tvorbu protilátek. Nevýhodou je, že si tělo proteiny neumí skladovat jako třeba tukové zásoby. Pokud je nemá, sahá tam, kde je najde, tedy především do svalů. Pokud tělo dlouhodobě nedostává proteiny, bere si je ze svalové tkáně. Dochází pak k chudnutí svalů, protože se proteiny odbourávají. Jejich nedostatek působí i větší nemocnost (tvorba protilátek nefunguje, jak by měla), porušeny jsou hormonální funkce (hormony jsou proteiny), zvyšuje se hladina cholesterolu, krvácivost. Z toho vyplývá, že výrazně omezovat konzumaci proteinů se nevyplácí a má své místo jenom tam, kde je to z medicinského hlediska nezbytné. Pokud jde o hubnutí, ke snížení váhy zde může dojít jedině chudnutím svalstva, tedy naprosto nesprávným způsobem. Mnohem větší efekt při hubnutí mají vysoce proteinové diety.