Vláknina, vláknina a ještě jednou vláknina…

Ještě před několika lety bylo slovo vláknina pro nás jako cizí. Nyní ji známe všichni a stále častěji myslíme na to, abychom měli její dostatek ve stravě.

Ale co to vlastně je? A v čem nám pomáhá? Ve zkutečnosti to není nic jiného, než pouhá celulóza. Jsou to nestravitelné rostlinné součásti, které naším tělem jednoduše projdou, a při tom fungují jako čisticí prostředek, který napomáhá odstranit škodlivé látky z našeho trávicího traktu.

Nezapomínejme na ni

Vláknina je v poslední době vychvalována až do nebes. Její pozitivní účinky na náš zdravotní stav jsou ale opravdu velmi prospěšné a její dostatek v potravě je důležitý.

V celé historii potravin jsme měli vlákniny takřka vždy dostatek a to při konzumaci zeleniny, ovoce, ale i mouky, která nebyla hladká a měla v sobě mnohé další součásti semen. Moderní zpracování potravin však směřovalo jinam. Mouku jsme se naučili vyšlechtit do hladké a velmi čisté sypké hmoty, kde není ani smítko vlákniny. Stále jsme se snažili mít čistší a chutnější potraviny. Zapomněli jsme na ovesné vločky a jiné obiloviny.

Jídlo si nyní umíme připravit v továrnách, nepotřebujeme čerstvé suroviny a všechny možné barvy a chutě umíme vytvořit synteticky. Na co konzumovat celozrnné výrobky či jiné přírodní potraviny, když ty umělé mají lepší chuť i vlastnosti a déle vydrží? Dostali jsme se až tak daleko, že vláknina z naší stravy zmizela a nedodržíme ani minimální potřebnou denní dávku. Během jedné generace jsme se začali potýkat s rakovinou tlustého střeva, konečníku, problémy se zažíváním a trávením. Proč? Chybí nám vláknina.

Hubneme s vlákninou

Nejen špatné trávení volá po vláknině, ona je důležitá i v oblasti hubnutí. Vláknina na hubnutí je totiž skvělým prostředkem, jak se zasytit a nepřijímat zbytečné kalorie. Navíc i uděláme něco pro své zdraví, protože slouží jako čisticí prostředek našich střev.

Vláknina díky svým vlastnostem v žaludku nabotnává a zabere tak mnohem více místa. Tedy cítíme se zasyceni a nemusíme zkonzumovat příliš mnoho jídla. Pokud sníme nějaké jídlo a doplníme například vlákninu ve formě tablet, zasytíme se, ale nedodáme tělu zbytečně mnoho kalorií. Těžká jídla jsou i lépe stravitelná.

Kde je ji nejvíce?

Jak jsme si již uvedli, nejvíce vlákniny obsahuje celozrnné pečivo, ovesné vločky, obiloviny, ovoce a zelenina, ale lze ji konzumovat i ve formě nápoje nebo tablet. Vláknina je nestravitelná a v těle zvětší svůj objem.

Organismus ji následně vyloučí a to i s mnoha škodlivými látkami. Vláknina je vhodná i při nadměrné konzumaci masa, jelikož je maso hůře stravitelné a to je pro naše trávicí ústrojí velmi namáhavé. Ten, kdo konzumuje více masa, tučných výrobků nebo bílého pečiva, by tak měl vlákninu získávat z jiných potravin nebo ve formě doplňků stravy.

Vláknina je pro naše tělo přirozená a její nedostatek se projevuje nejen špatným zažíváním, ale i následnými chorobami. Může to dojít až k rakovině. Bohužel řešení je poté velmi komplikované a přitom prevence není vůbec složitá.