Sdílej se svými přáteli...

Cvičení s miminkem: Spojte pohyb s vytvářením mateřského pouta

Jak cvičit s miminkem?

Nedávno do vaší domácnosti přibylo miminko. Neustále běháte kolem něj a máte pocit, že už nic jiného ani nestihnete. Přitom byste se velmi ráda co nejdříve vrátila k postavě, kterou jste měla před těhotenstvím. Jak na to? Ukážeme vám, že cvičit se dá už velmi brzy po porodu. Mnohé cvičení navíc zvládnete i se svým malým pokladem v peřince, a to ještě více prohloubí vaše vzájemné pouto.

Publikováno: 3.2.2015Před konzultací
−9 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

V prvních dnech jsou vhodné procházky

Kdy začít cvičit? Bezprostředně po porodu lékaři doporučují provozovat jenom lehké aerobní aktivity. Rozhodně byste v šestinedělí neměla začínat s nějakými fyzicky náročnými cviky jako posilování v posilovně. Tato námaha není namístě.

Během ní se totiž do mateřského mléka uvolňuje kyselina mléčná ze svalů, a to má vliv na chuť na výživovou hodnotu mléka. Vaše ratolest by se po takovém mléce nejspíš ošklíbala a nechtěla ho pít, navíc by nemělo správné výživové složení.

Už od prvních dnů po návratu z porodnice ale můžete chodit na procházky s kočárkem. Chůze, provozovaná tempem, které vám bude vyhovovat, vám pomůže zpevnit porodem ochablé pánevní svalstvo a působí dobře i na břicho.

Zpevňujte pánev a břicho

Po šestinedělí už můžete začít s dalšími cviky. Vhodné jsou například takzvané Kegelovy cviky. Slouží k upevnění pánve. Stahovací cviky můžete provádět kdykoli máte chvilku času. Třeba večer, když miminko spí.

Je vhodné dělat série cviků. Následně si přidávat další složitější a fyzicky náročnější cviky. Například předklon ze stoje, během kterého se snažíte dotknout země. Cviky vleže na zádech, jako například svíčka, jízda na kole. Ve stoje zase můžete přitahovat koleno k hrudníku. Všechny cviky mají jeden cíl zpevnit svalstvo a formovat postavu.

Protahování spojené s masáží

Je dobré se také poohlédnout v okolí, kde pořádají nějaká cvičení pro miminka do šesti měsíců. Ta se většinou skládají z protahování a masáží dítěte.

Vám také pomohou překonat ostych a nebát se malého tvorečka uchopit, aniž byste mu ublížili. Patří sem způsoby, jak dítě chovat, například v klubíčku, na tygříka. Tím se zároveň prohlubuje pouto mezi vámi a vaším potomkem. Toto cvičení je důležité i pro psychomotorický vývoj dítěte.

Protahujete a masírujete dětské tělo. Například ho položíte na záda, chytíte za kolínka, kterými můžete dělat malé kroužky, nebo je jenom přitisknout k tělu a zase oddálit. Jiné protahování zase obnáší, že pravou ruku a levou nohu přitahujeme k bříšku a zase oddalujeme. Potom vystřídáme a přitahujeme a oddalujeme levou ruku a pravou nohu.

Platí, že pohyby provádíme pomalu a klidně, nikdy nepřekonáváme odpor dítěte. Zpravidla lekce nejsou delší než 30 minut, aby dítě bavily a udrželo pozornost.

Běhejte s dítětem a vychutnávejte si radost

Na cvičení dětí do šesti měsíců pak navazují další lekce do jednoho roku. Tady už můžete cvičit o něco intenzivněji, dělat například větší kroužky nohama, více propínat končetiny při protahování. I vy spalujete více kalorií.

Když dítě už stabilně sedí, připojte různé cviky s rukama, například paci-pacičky. Na trénink udržování rovnováhy lze i velké balony, na které dítě pokládáme na záda i na bříško. Pohyby balonu jsou důležité pro psychomotorický vývoj malého tvořečka.

Můžete s dítětem v náručí běhat, točit se dokolečka. Děti mají z takového pohybu radost a vy zároveň účinně a příjemným způsobem hubnete.

Ze začátku, když ještě dítě nechodí, ho vozte v kočárku a denně ho berte ven na čerstvý vzduch. Do parku, do přírody. Procházejte se s kočárkem, přirozeným pohybem na hřišti kolem prolézaček také nezanedbatelně tvarujete svoji postavu.

Výbornou aktivitou je také kojenecké a dětské plavání. Ovšem v tomto případě pozor na kvalitu vody, aby miminko nedostalo alergické ekzémy, infekce.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život