Lidský organismus je tvořen převážně z vody, proto bychom rozhodně neměli zapomínat na dostatečný a pravidelný pitný režim. Při jeho nedodržování je totiž naše celé tělo postupně dehydratováno a nejvíce se to projevuje na pokožce, která pak nese příznaky stárnutí. Nedostatečné pití tekutin také způsobuje bolest hlavy, kloubů, únavu, vede ke špatné funkci ledvin, krevního oběhu, zpomaluje hubnutí, apod.
Nejrozumnější tekutinou pití je obyčejná voda, která náš organismum pročistí. Další vhodnou formou jsou různé bylinné neslazené čaje a minerálky. Na posledním místě pomyslné pyramidy jsou pak různé slazené nápoje jako coca-cola, limonády, atd. Tyto bychom měli pít v opravdu malém množství nebo vůbec. Při konzumaci vhodných nápojů doplňujeme organismus o stopové prvky a minerální látky, které jsou k fungování těla velmi důležité, protože jej udržují v optimální rovnováze.
Jaké je optimální množství tekutin na den?
To, kolik bychom měli přes den vypít, se především odvíjí od tělesné dispozice člověka, fyzické výkonnosti v daný den, klimatických podmínek a věku. Věděli jste, že novorozeně má v těle až 75% vody a ve stáří je to pouhých 50%?
Pro výpočet minimálního množství tekutin existuje jednoduchý vzoreček: 0,3 litru na 10 kg váhy
Příklad: Pan Karel váží 86 kg: 8,6 x 0,3 = 2,58 litru/den
Samozřejmě to neznamená, že by pan Karel musel vypít skoro tři litry tekutin najednou. Pitný režim bychom měli dodržovat v rámci celého dne.