Sdílej se svými přáteli...

Pro redukci váhy sáhněte po fenyklu

S kily navíc si poradí fenykl

V kuchyni lze využít jeho různé části – semena jako koření nebo na čaj, bulvy jako zeleninu, palice do salátů, omáček, těstovin či polévek, lístky jako ozdobu na dochucení anebo grilované stonky jako přílohu k masu.

Navíc je fenykl známým léčitelem. Kromě podpory hubnutí má řadu dalších účinků.

Publikováno: 11.6.2015Před konzultací
−12 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Fenykl obecný je rostlina z čeledi miříkovitých (sem patří mj. mrkev, kopr, koriandr, pastinák, petržel apod.), která roste hlavně ve Středomoří, oblastech u Černého moře a v Asii, u nás na jižní Moravě.

Proč je fenykl tak zdravý?

Jeho semínka jsou dobrým zdrojem draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu, vlákniny, vitamínů A, B a C a mají silné antioxidační vlastnosti, které brání působení škodlivých volných radikálů a tím také proti rakovině, kardiovaskulárním onemocněním či předčasnému stárnutí.

Vyzkoušejte čaj ze semen fenyklu

Stačí dvě až tři čajové lžičky semínek rozdrcených v hmoždíři louhovat 10-15 minut v šálku horké vody. Vznikne osvěžující nápoj s příchutí lékořice. Nálev z fenyklových semen se používá rovněž jako ústní voda, protože osvěžuje dech. Tento čaj je tradičním přípravkem ajurvédské medicíny.

Jak fenyklový čaj pomáhá při dietě?

Zrychluje metabolismus, a tím spalování tuků a kalorií. Celkově zlepšuje zažívání a pomáhá při různých poruchách trávení jako nadýmání, plynatost, zácpa, koliky, pálení žáhy a syndrom dráždivého střeva (tračníku).

Potlačuje chuť k jídlu – když vás honí mlsná, zkuste se místo toho raději napít. I žvýkání chuťově výrazných semínek dokáže přirozeně utišit chutě na něco nezdravého.

Detoxikuje ledviny – napomáhá přirozenému vyloučení odpadních látek z organismu.

Má mírně močopudné účinky, čímž vás rovněž zbavuje toxinů a zadržované vody. Zkuste občas nahradit svou denní dávku kofeinu fenyklovým čajem – stejně jako on nepůsobí jen jako diuretikum, ale zvyšuje energii a brání únavě.

Podporuje tvorbu melatoninu – hormonu odpovědného za dobrý noční spánek, a kvalitní spánek zas přispívá zdravému hubnutí a udržování přiměřené hmotnosti.

Kolik čaje můžete vypít?

Samozřejmě to nefunguje tak, že čím více fenyklového nálevu vypijete, tím více kil shodíte. Obvykle se doporučuje připravit si 4 šálky z 1 l vody a popíjet je celý den.

Pokud se obáváte možných nežádoucích účinků, začněte hrnkem denně a přidávejte postupně. Semínka jsou sice přírodní, ale máte-li zdravotní problémy nebo trpíte alergiemi, poraďte se nejprve s lékařem. Těhotné ženy by fenyklový čaj konzumovat neměly.

Další pozitivní účinky fenyklu

Semena i čerstvá zelenina dále pomáhají jako prevence vzniku u nás velmi rozšířené rakoviny tlustého střeva (bulvy mj. obsahují protizánětlivé fytonutrienty) a kardiovaskulárních chorob (draslík napomáhá snižování krevního tlaku a vláknina regulovat hladiny cholesterolu), při ženských obtížích (bolestivá menstruace, menopauza, PMS), nemocech dýchacích cest, jako podpora tvorby mléka při kojení, dobrého zraku (vitamín A chrání před vznikem zeleného zákalu a ztráty vidění u diabetiků), působí jako afrodiziakum, zlepšují paměť a mozkové funkce.

Rozhodně tedy fenykl zařaďte do svého jídelníčku – jak už bylo řečeno, v kuchyni jej lze připravit různými způsoby. Podpoříte tím nejen redukci váhy, ale své zdraví celkově.

 

 

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: