Sdílej se svými přáteli...

Rukola: Zelený zázrak pročistí vaše tělo

Očista těla s rukolou

Zelené rostliny a byliny vám mohou velmi pomoci při dodržování zdravého životního stylu. Ozvláštní váš jídelníček, dodají vám velké dávky vitamínů a zároveň obsahují vlákninu, která podporuje trávení. Svůj význam proto mají i při hubnutí. Jednou ze zelených rostlin, která už téměř zdomácněla v naší kuchyni, je rukola.

Publikováno: 13.8.2014Před konzultací
−18 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Pěstovat se dá i doma

Popularita rukoly v našich krajích stále roste. Domovem je sice v řecké, francouzské a italské kuchyni, ale už i u nás si začíná získávat své stoupence. Objevuje se i v české kuchyni a získává stále širší uplatnění. Listy podobné pampeliškovým se dají přidávat do salátů, k těstovinám, ale i k masovým jídlům. Dá se pěstovat dokonce i na vlhké vatě podobně jako řeřicha, zasadíte-li ovšem rostlinu do truhlíku, budete si moci jejích lístků užívat mnohem delší dobu.

Výborný zdroj vitamínu C

Rostlina zvaná rukola se řadí k čeledi brukvovitých. Tato čeleď obsahuje například brokolici nebo kapustu, dále kedlubny nebo už zmiňovanou řeřichu. Její listy se lehce podobají pampelišce. Tyto rostliny obsahují isothiokyanáty, které pomáhají vaše tělo chránit před rakovinou. Navíc je rukola vynikajícím zdrojem vitamínu C a beta karotenu. V porovnání s jinými druhy listové zeleniny obsahuje mnohem více těchto látek. Kromě toho najdete v rukole také draslík.

Léčivka čistí náš organismus

Jde o bylinu s léčivými účinky. Posiluje naši imunitu, pomáhá proti únavě. Užitečná je i při dietách a snaze zhubnout, protože je vhodná při zažívacích problémech (především odvar z kořene) a také detoxikuje játra. Čistí navíc krev a dobré jsou i její močopudné a projímavé účinky. Určitou nevýhodou je skutečnost, že rukola vzbuzuje chuť k jídlu. Takže pokud si ji dáte, počítejte s tím, že toho sníte o trochu více a připravte si proto samá zdravá jídla, ideálně zeleninová.

Zdravá lahůdka do kuchyně

Pokud vás rukola zaujala a chcete ji zařadit do svého jídelníčku, potom byste měli vědět, že její chuť je lehce pikantní. Spíše ostřejší, takže je vítaným zpestřením jídel. Mladé listy vám možná chutí mírně připomenout štiplavost ředkviček, která výborně vynikne v salátech. Naproti tomu starší listy mohou být trochu nahořklé, tuto chuť ale bez problému odstraníme kratším povařením.

Orestovaná s česnekem se dá použít i jako příloha k masu. Může se vařit stejně jako špenát. Budete-li podávat rukolu dětem, měla by být pouze v tepelně upravené podobě. Lze z ní také připravit i chutnou a zdravou polévku. Nadrobno je možné rukolu nasekat i na chleba, nebo použít do různých pomazánek z čerstvých sýrů. Nebojte se ale a zkuste ji přidat i do ovocných salátů. Kombinace se sladkým ovocem vytváří zajímavou a nečekanou chuť, která vás mile překvapí.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život