Sdílej se svými přáteli...

Spinning aneb Zajezděte si na kole, i když není venku počasí

Vyzkoušejte spinning

Přemýšlíte o nějaké vhodné sportovní aktivitě, kterou byste mohli provozovat nezávisle na počasí třeba i v zimě? Jednou z možností je spinning, velmi užitečné cvičení určené na posílení kardiovaskulárního systému a samozřejmě také na hubnutí. V čem spočívá a jak probíhají jeho lekce?

Publikováno: 25.11.2014Před konzultací
−9 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Točení nohama se přesouvá pod střechu

Jeho název vznikl z anglického slova spin, tedy rotace, točení, otáčení. Už od přelomu 19. a 20. století se používá pro označení točivého pohybu nohou na pedálech kola, jde vlastně o označení jízdy na kole. Zhruba od 90. let 20. století u nás v Čechách pod tímto pojmem zaznamenáváme skupinové cvičení na stojícím kole za doprovodu hudby.

Stacionární kolo, tedy kolo upevněné k podložce a stojící, je spinner. Přitom ve světě se základy tohoto cvičení objevily už mnohem dříve, dokonce už v 1. polovině 20. století. Původně šlo především o skupinové tréninky nebo soutěže v cyklistice jednoduše přemístěné pod střechu nějaké budovy.

Patent jako základ

Nejdříve došlo k tomu, že se stojící kola umisťovala na otáčecí válce a simulovala tím opravdovou jízdu cyklisty. Kolo se přitom fyzicky nepohybovalo. Na válce se přitom připojil měřič, který zjišťoval, kolik kilometrů jezdec ujel a jak velkou rychlostí jede.

…Tohoto efektu dosáhnu připevněním přístrojů, aby se fyzicky nepohybovaly a přenosem pohybu rychle se točícího jízdního kola na zástupný stroj, který cestuje po menším okruhu a tím se docílí iluze závodění,“ říká o spinningu americký patent číslo 678673 z roku 1900.

Uvedený patent je vlastně prazákladem tohoto sportu, který zároveň odstartoval řadu technických a technologických inovací v oblasti cyklistiky. Stojící kola byla speciálně upravovaná pro účel, kterému měla sloužit, tedy pro maximální pohodlí a dosahování výkonu jezdců.

Inovace určené k většímu pohodlí

Původní otáčecí válce, na nichž byla stojící kola umístěna, nahradily podstavce místo zadního kola. Postupně došlo k dalšímu vylepšování této technologie a následně se rodily první cyklistické trenažéry. Došlo ke stále větší a větší popularizaci tohoto sportu, což se dělo v období od 40. do 80. let 20. století.

Výrazný přínos znamenala aktivita cyklisty Jonathana Goldberga, který v 80. letech 20. století vytvořil program zvaný spinning a ještě dále stojící kolo úspěšně inovoval.

Trénink zohlední vaše potřeby

V současnosti znamená spinning právě jízdu na stojícím kole. V posilovnách jde o různé druhy programů, které v sobě propojují hudbu s představivostí a motivací dohromady.

Nejde jenom o prostoduché šlapání do pedálů, ale o dokonale dávkovaný trénink spojený s odreagováním od starostí všedních dnů. Vyplaví se vám adrenalin, uděláte něco pro svoji tělesnou kondici, posílíte svůj kardiovaskulární systém.

Pro lidi každého věku a zdatnosti jsou k dispozici spinningové programy. Nemusíte se proto bát ani jako začátečníci. I pro vás je připraven program, který zohlední vše individuální fyzické potřeby a předpoklady.

Trénink se kombinuje podle srdeční frekvence s pěti styly jízdy. Posilujete stehna, hýždě a svaly nohou. 80 kilový muž při hodině jízdy spálí asi 500 kalorií, z toho je vidět, že jde opravdu o intenzivní trénink.

Zasportujte si i doma

Velkou výhodou je skutečnost, že rotopedy a stacionární kola už jsou tak malých a šikovných rozměrů, že si můžete jízdu dopřát nejenom v posilovnách, ale dokonce si rotoped pořídit i domů. Zabere vám jenom kousek v obývacím pokoji a vy můžete dle chuti a libosti trénovat. Je ale dobré si nejdříve zajít na nějaké lekce spinningu do nejbližší posilovny nebo spinningového centra, abyste přesně věděli, jak na to.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život