Sdílej se svými přáteli...

Trápení v menopauze aneb Jak nepřibrat na váze?

Každá žena si musí projít menopauzou. Mnohé ale v tomto nelehkém období začnou trápit různé nepříjemné zdravotní příznaky. Jedním z nich je i přibírání na váze.

Publikováno: 21.1.2014Před konzultací
−12 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Každá žena si prožije menopauzu. Většinou tento čas nastává ve středním věku. Menopauza je způsobena poklesem hladiny ženského hormonu estrogenu. Současně se také ženám s rostoucím věkem zpomaluje metabolismus. Změny hormonálního charakteru, které se v ženském těle odehrávají, se promítají i do tělesné hmotnosti. Obecně dochází ke snížení tukových polštářů z oblasti boků a hýždí a naopak k jejich nárůstu v oblasti břicha. I tento vývoj ve tvaru ženské postavy má na svědomí hormonální pokles. Jak neztloustnout během menopauzy?

Pravidelný pohyb pomáhá

Účinným bojem s přibývajícími kilogramy během menopauzy je pravidelný pohyb. Žena by si měla vybrat pohybovou aktivitu, která jí bude vyhovovat (chůze, lehké posilování, pilates apod.) a zvládne ji, aniž by pociťovala nějaké fyzické bolesti. Jedině tak si udrží fyzickou kondici i do pozdního stáří a menopauza a její příznaky ji zdaleka tolik nezaskočí.

Také se účinně popere s další nepříjemností doprovázející přechod nebo-li klimaktérium, a sice s řídnutím kostí. Odpověď na otázku, jak zhubnout při menopauze, přináší jenom tělesný pohyb, který nemusí být nijak fyzicky náročný, ale měl by být pravidelný.

Co komplikuje udržení váhy?

Důležitá je i správná strava. Ta by měla u žen v menopauze obsahovat hlavně dostatek vitamínu D a také vápníku. Zabrání nebo výrazně zpomalí tak řídnutí kostí. Vyvážená a pravidelná strava s minerály a vitamíny umožní hubnutí v menopauze nebo minimálně udržení stávající hmotnosti.

Kila navíc během menopauzy neznamenají jenom estetický problém, ale zvýšenou zátěží také ohrožují srdeční a cévní systém. Problémem je i to, že výkyvy v hormonálních hladinách způsobují změny chutí podobně jako v těhotenství. Chutě ženy přitom nemusí vždy směřovat na zdravé potraviny.

Změny nálad nebo dokonce deprese také mohou vést ke zvýšenému příjmu kalorií, které se ovšem mnohem pomaleji spalují, protože klesá i výkonnost metabolismu. Vznikající nadváha také nepřispívá k dobré pohodě. To vše způsobuje, že hubnutí v menopauze je o poznání těžší než v jiných životních etapách.

Snížit příjem kalorií, zvýšit podíl vitamínů

Některé ženy proto během menopauzy přiberou na váze, ačkoli jí stejným způsobem jako předtím. Nepřejídají se a přesto ztloustnou.

Jak zhubnout? Pokud patříte mezi skupinu žen v menopauze, snižte svůj příjem kalorií a zvyšte pohyb. Obojí pomůže v boji proti kilogramům. Nezapomínejte také na mléko a mléčné výrobky jako hlavní zdroj vápníku. Vápník také obsahuje listová zelenina, sezamová semena, mák, mandle, ořechy nebo ovesné vločky. Vitamín D, který pomůže zvládnout menopauzu a její nepříjemné příznaky jako návaly horka zase obsahuje rybí tuk, mléko, vaječný žloutek nebo játra. Důležité je jíst hodně ovoce a zeleniny kvůli dostatku vitamínů. Naopak je dobré snížit příjem alkoholu, kofeinu a nikotinu.

Není dobré se spoléhat na různé zázračné diety, ty nejenomže nepomohou, ale můžou organismu v přechodu ještě více ublížit. Jestliže se hubnutí a udržování váhy v menopauze nedaří, není od věci se obrátit na nutriční poradce, kteří pomohou vytvořit vhodný jídelníček a najít cestu, jak zhubnout. Stanoví, které potraviny je dobré konzumovat, a které nikoli, zjistí váš nutriční typ. Proškolení specialisté totiž vezmou v úvahu i zdravotní rizika, která mohou hubnutí případně doprovázet.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život