Sdílej se svými přáteli...

Zdravotní problémy při obezitě

Obezita a zdravotní problémy

Nadváha a následná obezita způsobují lidem řadu zdravotních problémů. Bohužel si toto závažné riziko spousty obézních jedinců neuvědomuje a věčným přejídáním svému zdraví více a více škodí.

Publikováno: 18.10.2012Před konzultací
−12 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Nezdravé stravování a následná tloušťka (obezita) vám mohou způsobit mnohé zdravotní komplikace. Při těžké obezitě už je například nebezpečné podstoupit i lékařskou operaci a jakákoliv drobná nemoc může způsobit závažnější problémy.

Obezita je definována jako nadměrné množství tělesného tuku v organismu. K určení stupně obezity orientačně slouží BMI(Index tělesné hmotnosti) nebo obvod pasu. Mírné riziko zdravotních komplikací začíná od obvodu pasu 80 cm u žen a 94 cm u mužů, nad 88 cm u žen a nad 102 cm u mužů je už riziko vysoké.

Nadváha (BMI 25 – 30) je považována za předstupeň obezity a má v sobě jen menší zdravotní riziko v podobě například bolestí zad. Mírná obezita (BMI 30 – 35) už v sobě nese vyšší zdravotní riziko a může způsobit artrózu, dýchací potíže nebo zužování cév. Závažná obezita (BMI 35 – 40) je vysoce riziková a může mít vliv na vznik rakoviny nebo infarktu. Vysoce riziková je i podváha (BMI méně než 18,5), která může vzniknout při poruchách příjmu potravy a způsobit kloubní onemocnění, prouchy metabolismu nebo reprodukční problémy.

Při těžké obezitě (BMI nad 40) platí velmi vysoké zdravotní riziko, většina pacientů trpí cukrovkou, dýchacími potížemi a artrózou, tloušťka může podpořit vznik rakoviny, infarktu a dalších nemocí, například dny, zažívacích potíží, kožní strie, poruchy erekce u mužů, poruchy plodnosti u žen a nebo psychické potíže.

Všechna tato rizika jsou určitě dostatečným důvodem pro snížení hmotnosti. Zhubnutí o 10 % již může snížit riziko komplikací o skvělých 50 %. Změňte své stravovací návyky a dodržujte zdravý životní styl.

Nemoci a zdravotní komplikace spojené s obezitou:

1. Vysoký cholesterol a špatný krevní oběh

Obezita je nebezpečná především pro srdce a cévy. Ukládáním tukových buněk do stěn cév dochází k zužování cév a ke snižování jejich pružnosti. Může dojít i k ucpání cévy nebo dokonce k jejímu prasknutí. Dochází i k poruchám srdečního rytmu, emboliím nebo trvale zvýšenému tlaku. Horším následkem je infarkt myokardu nebo mozková příhoda.

2. Cukrovka

Obezita je spojena s diabetem – cukrovkou 2. typu. Ta vzniká při snížené tvorbě inzulínu ve slinivce břišní. Tělo pak nedokáže dostatečně zpracovávat krevní cukr. Ten nemůže vstupovat do buněk, zůstává v krvi a nastává hyperglykémie. Nedostatek inzulinu způsobuje také poruchy metabolismu bílkovin a tuků.

3. Nádorová onemocnění

Obezita je spojována také s nádorovými onemocněními. U žen se jedná zejména o rakovinu dělohy, pochvy, vaječníků a prsů. To může souviset s hormonálními změnami spojenými s obezitou. Mužům více hrozí rakovina konečníku nebo prostaty.

4. Dna, bolest kloubů, artróza

Jedná se o nemoc, která je způsobena vyšší hladinou kyseliny močové v krvi. Ta se pak ve formě krystalků ukládá v kloubech a způsobuje velké bolesti. Klouby jsou navíc přetěžovány nadměrnou váhou těla a rychleji se opotřebovávají. Nejvíce postižená bývají kolena, kyčle a záda.

5. Dýchací potíže

Uložený podkožní tuk může tlačit na plíce, takže mají obézní lidé často potíže s dechem. Bývají více unavení, protože dýchají mělce. Snadno se zadýchají při fyzické námaze, při těžké obezitě může velký problém se zadýcháním způsobit i obyčejná chůze.

6. Spánková apnoe

S dechovými potížemi souvisí i poruchy spánku. U lidí s nadváhou se častěji objevuje spánková apnoe – krátká zástava dechu. Spánek je potom méně kvalitní a nepřináší dostatečný odpočinek. Následná dlouhodobá únava může vést až k psychickým potížím. Tento problém souvisí i s chrápáním, které může přinést problémy se spánkem partnerovi nebo partnerce a následně je zaděláno i na rodinné problémy.

7. Problémy s potencí a reprodukcí

Obezita může u žen způsobit anovulaci, což znamená že se neuvolní vajíčko z vaječníku. Zde jsou na vině hormonální změny spojené s obezitou. I poměrně mladé ženy s nadváhou pak mohou mít velké potíže s otěhotněním. V průběhu těhotenství je zvyšené riziko vzniku těhotenské cukrovky, vysokého tlaku a preeklampsie. U mužů mají kila navíc za následek poruchy erekce, coýž souvisí více než s hormonálními změnami problémy s oběhovým (kardiovaskulárním) systémem.

8. Zažívací potíže – pálení žáhy

Lidé s nadváhou trpí častěji zažívacími potížemi. Pálí je žáha, nevhodná strava také způsobuje zácpu, plynatost a záněty žlučníku.

9. Strie na kůži

Vrstvy tuku zatěžují i kůži – pokožku těla. Napínající kůže praská a vznikají tak nevzhledné strie. U žen se objevuje zejména na stehnech a bocích celulitida. Obézní lidé se také více potí, čímž se na kůži objevují ve zvýšené míře potničky nebo ekzémy a infekce.

10. Psychické potíže

Neopominutelné jsou zejména pro ženy psychické potíže související s obezitou. Každý pohrdavý pohled může způsobit nižší sebevědomí a vést k úzkostným až depresivním stavům.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: