Mátová dieta

Čichání pomáhá snižovat chuť k jídlu

Aromatická rostlina, která dorůstá asi 60-90 centimetrů a je běžně dostupná i u nás, je základem mátové diety. Z jejích sušených tmavě zelených listů si můžete připravovat čaj. Buď si listy nasušíte sami, nebo koupíte již hotový mátový čaj. Tím doplníte svůj jídelníček složený ze zdravé stravy.

Zatím ale nejsou k dispozici vědecké studie, které by jednoznačný pozitivní vliv máty na hubnutí prokázaly. Ovšem je známo, že intenzivní vůně máty a tedy i z ní uvařeného čaje může působit na organismus tak, že snižuje chuť k jídlu. To potvrzuje například Bryan Raudenbush, profesor z univerzity v Západní Virginii, který provedl podobnou studii. Nechal lidi čichat k mátovým listům a prokázal, že potom snědli jídlo o méně kaloriích.

Pokud chcete dosáhnout optimálního účinku máty při hubnutí, ideální je kombinace mátového čaje se zeleným čajem. Na trhu už je možné sehnat zelené čaje s přídavkem máty. Budete-li mátový čaj popíjet pravidelně, budete hubnout i díky tomu, že máta zabraňuje nadýmání a podporuje trávení. Kladný vliv má i na vaši psychiku, protože pomáhá zmírňovat bolesti hlavy a úzkosti při depresích.