Veganská dieta

Živočišné bílkoviny musíte ovšem nahradit jinak, protože vaše tělo se bez nich neobejde. Musíte mu proto dodávat zvýšené množství rostlinných bílkovin, a to například ve formě sójového masa, tempehu. Tempeh vzniká fermentačním procesem pomocí ušlechtilé plísně a je považován za vynikající náhražku masa.

Podobně také sójový sýr tofu je velmi důležitou potravinou pro vegany. Velmi užitečný je také seitan, bílkovina vznikající z pšenice. Pokud se zbaví škrobu a vhodně upraví, může být příjemným zpestřením veganského jídelníčku.

Dále si vegani mohou ozvláštnit jídelníček směsí rostlinných bílkovin Robi. Nenajdeme v ní prakticky žádný tuk a cholesterol, neobsahuje žádné konzervanty a její energetická hodnota odpovídá zhruba kuřecímu masu. Dají se z ní připravit plátky či nudličky, které lze zpracovat do různých receptů, například asijských jídel nebo ve formě řízků jako náhražka masa.

Klaso je další polotovar. Ve veganské stravě je třeba dávat pozor na dostatek omega 3 mastných kyselin (lněné semínko), železo (celozrnné obiloviny, tmavá listová zelenina), bílkoviny (luštěniny – čočka, fazole), vápník (mák, mandle, brokolice, sezam, sójové mléko. Platí, že ten, kdo chce veganskou dietu delší dobu dodržovat, by se měl podrobně seznámit se všemi těmito potravinami a naučit se je zpracovávat. Zároveň si pečlivě pročíst jejich složení, aby svému tělu dodával všechny pro život nezbytné látky. Jedině tak si neublíží.