Sdílej se svými přáteli...

CrossFit: Intenzivní trénink, který zlepší kondici

CrossFit je velmi intenzivní a náročné cvičení, do kterého musíte vložit spoustu energie, ovšem vyplatí se vám to. Díky této metodě si v krátké době vynikajícím způsobem zlepšíte svoji fyzickou kondici. Základem metody Crossfit je kruhový trénink.

Publikováno: 11.4.2015Před konzultací
−12 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Vychází se z kruhového tréninku

Princip kruhového tréninku je poměrně jednoduchý, ovšem velice účinný. Na několika stanovištích procvičujete různé partie svalů a kloubů. Na jednotlivých stanovištích v průběhu celého tréninku střídáte jedno cvičení za druhým.

Důležité je střídat svalové partie, které namáháte. Jestliže na jednom stanovišti intenzivně procvičujete horní končetiny a jejich svalstvo, na dalším se pak zaměříte naopak na dolní končetiny.

Pokud se nadchnete pro tento druh cvičení, velmi vám to pomůže zvyšovat svoji výkonnost. CrossFit není v podstatě ničím jiným, než významně zdokonalenou formou kruhového tréninku.

Nejenom posilujete, ale také si zlepšujete kondici

Nejde přitom o nijak složité cvičení, ovšem jeho velkou výhodou je, že s ním posilujete celé svoje tělo. Efektivně přitom spojujete prvky různých druhů cvičení. Jde přitom hlavně o gymnastiku, silový trénink ale také procvičování rychlosti.

Tělo tak pro svůj rozvoj využívá cvičení se svojí vlastní vahou i aerobní cvičení. Bez síly a vytrvalosti přitom vypracovaného těla nedosáhnete.

Při CrossFitu si nejenom zpevňujete svalstvo, ale zároveň také zlepšujete celkovou zdatnost. Právě v tom také tkví rozdíl mezi běžnými posilovacími cviky provozovanými v posilovně a Crossfitem.

Nemáte téměř žádné odpočinkové přestávky

V posilovně se vždy soustředíte na jednu konkrétní svalovou skupinu, kterou posilujete, pak ji vyměníte za jinou a pro změnu posilujete ji. Ovšem CrossFit je komplexní, u něj se dává přednost celkovému kondičnímu tréninku, při kterém pracuje celé tělo, nejenom určité části.

Liší se také od klasického kruhového tréninku. U toho totiž vždy po skončení cvičení na jednom stanovišti následuje kratičká pauza, po které začínáte cvičit na dalším stanovišti. U CrossFitu žádné pauzy nejsou, tam jedete téměř nonstop. Navíc zde cvičíte na čas.

Cvičíte s vlastní vahou těla i pomůckami

Podstatné je i to, že zde nepotřebujete posilovnu, protože necvičíte na žádných strojích. Díky tomu se CrossFit dá cvičit prakticky kdekoli, kde máte podmínky, především dostatek prostoru.

Velkou část cviků přitom tvoří ty, jež pracují s vlastní vahou těla, například kliky nebo sedy lehy. Také se ale mohou používat nejrůznější cvičební pomůcky. Cvičí se s medicinbaly, kettlebelly, skáče se přes švihadlo.

Skloubit perfektní provedení cviků s rychlostí je těžké

Je třeba ovšem zdůraznit, že Crossfit je vhodný především pro trénované lidi, kteří už mají něco za sebou. Nováčci to mají docela složité. I ti, kteří pravidelně cvičí, po první hodině zjistí, že jim intenzivní trénink přinese pěkné bolesti svalů. Rozhodně se nejedná o jednoduchou disciplínu.

Musíte přitom cviky provádět správně, jejich technika musí být dokonalá, jinak cvičení nemá smysl. Kromě toho ale také cvičíte na čas, takže musíte být neustále v tempu. Skloubit tyto dvě věci přitom není jednoduché ani pro zdatného cvičícího.

Soutěžíte o nejlepší čas

Jak vlastně takový trénink CrossFit vypadá? Můžete trénovat v tělocvičně nebo kdekoli jinde. Když cvičíte ve skupině, jde vlastně o to, že mezi sebou soutěžíte, kdo dosáhne nejlepší čas. Ovšem rychlost provedení cviků v žádném případě nesmí být na úkor jejich kvality.

Začátečníci ovšem nemusejí soutěž o čas zvládnout. Je pro ně dost těžké zvládat cviky, natož být co nejrychlejší. Proto je třeba přizpůsobit náročnost cviků začátečníkům, aby vše neodradilo dříve, než je cvičení chytne.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život