Sdílej se svými přáteli...

Kmín pro lepší trávení

Podpořte trávení kmínem

Kmín kořenný je původně planě rostoucí bylina známá již od středověku především jako lék a kuchyňské koření.

O kmínu se traduje spousta báchorek, které odkazují na jeho magické vlastnosti. Údajně odháněl čarodějnice nebo udržoval věrnost párů.

Publikováno: 22.2.2016Před konzultací
−12 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Magické vlastnosti kmínu

Kdyby nebyl kmín tak zázračný, asi by nepatřil k „babskému koření“, které se používá již od nepaměti. Lidová moudrost byla vždy založena na zkušenostech, tudíž i na zdánlivě obyčejném kmínu dozajista něco bude.

Silice kmínu usnadňuje trávení, uvolňuje žaludeční a střevní křeče a pomáhá při nadýmání. S oblibou se přidává všude tam, kde je nutné zlepšit stravitelnost samotného jídla.

To je také jeden z důvodů, proč se kmín přidává do vody při vaření brambor. Nejde o pouhou chuť, ale především o neutralizaci škodlivého solaninu v nezralých bramborách, který může zhoršit zrak a způsobit srdeční obtíže.

S kmínem se obecně moc nešetří. Lidé moc nepřemýšlí o původu tohoto zvyku. Jeho přidáním do zeleninových polévek lze předejít trávicím potížím.

Kmín je vhodný i pro kojence a malé děti při zažívacích potížích.

Účinků kmínu se využívá i při tvorbě kmínového éterického oleje, který nachází uplatnění v aromaterapii. Působí dezinfekčně, zmírňuje menstruační bolesti a pomáhá v boji s chudokrevností.

Uplatnění kmínu v domácnosti

Bez kmínu by se česká kuchyně jen těžko obešla. Kmín se přidává k masu, zelenině, houbám, na pečivo, do polévek… Mladé listy kmínu se mohou použít na salát nebo k uvaření jako špenát.

Římský kmín je příbuzná jednoletá rostlina, která se vzhledově podobá spíše fenyklu. Jeho aroma je kmínu vzdálené. Kmín římský se skvěle hodí do orientální (typický pro indickou a arabskou kuchyni) nebo mexické kuchyně.

Vyšší konzumace kmínu nebo šálek kmínového čaje denně je vynikající pro kojící matky, jelikož zvyšuje tvorbu mateřského mléka a zlepšuje jeho kvalitu.

Mezi další koření, které podporuje dobré trávení patří např.:

  • majoránka
  • fenykl
  • koriandr
  • zázvor
  • muškát
  • tymián
  • chilli
  • skořice
Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život