Sdílej se svými přáteli...

L-carnitin: Spalovač tuků, který rozhýbe vaše buňky

Karnitin je velmi dobrým spalovačem tuků, který pomáhá našemu tělu nastartovat metabolismus buněk. A tak se tento doplněk stravy doporučuje především  při hubnutí.

Publikováno: včeraPřed konzultací
−34 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Při hubnutí vám mohou pomoci různé potravinové doplňky. Jedním z nich je také karnitin. Co si pod touto látkou vlastně máme představit a jaké má účinky? Je velmi dobrým spalovačem tuků, který pomáhá našemu tělu nastartovat metabolismus buněk. I těch, u nichž došlo k nějakému poškození.

Látka se nalézá v mase

Karnitin je derivátem aminokyselin a vyskytuje se ve dvou podobách jako L-karnitin a D-karnitin. Jako potravinový doplněk karnitin se přitom používá L-karnitin, D varianta totiž vlastně nemá v lidském těle žádnou funkci, naopak ve větších dávkách brzdí účinky L-karnitinu a působí přesně naopak, než potřebujeme.

Název Carnitin pochází z latinského slov caro, carnis, maso, kde se především nalézá. Carnitin byl objeven roku 1906 ve svalstvu savců. L-carnitin se podílí na oxidaci mastných kyselin. Vzniká v játrech z aminokyselin a vyskytuje se hlavně ve svalech.

Účinný spalovač tuků

Karnitin příznivě ovlivňuje průběh metabolického zpracování mastných kyselin a zajišťuje také výrobu energie z aminokyselin a sacharidů. Je tedy takovým přenašečem energie, kterou čerpá vaše srdeční a kosterní svalstvo. Pokud tělo trpí nedostatkem karnitinu, nedochází k odbourávání mastných kyselin, které následně působí toxicky na buňky, což může vést až k jejich úplnému odumření. Přicházejí na řadu poruchy funkce jater.

Následně také tělo získává svoji energii nikoli z mastných kyselin, nýbrž naopak z glykogenu, tedy požírá své vlastní svalstvo, a k tomuto jevu by ve zdravém těle nemělo docházet. Karnitin je tedy skutečně spalovačem tuků a látkou nezbytnou pro naše přežití.

Dávkování nepřekračuje jeden gram denně

Dnes často dochází k využívání karnitinu jako potravinového doplňku společně s dalšími látkami. Vzniklé preparáty mají za úkol urychlovat oxidaci mastných kyselin, a proto se o nich hovoří jako o spalovačích tuku. Potravinové doplňky s karnitinem na hubnutí se přitom dávkují od 500 mg denně. Za nejvyšší dávku karnitinu se přitom podle dostupných vyhlášek považuje jeden gram denně.

Nepostradatelný i v medicíně

Karnitin se doporučuje při snaze zhubnout, pomáhá u jaterních chorob, doporučuje se při onemocněních srdce a ledvin, při podvýživě nebo u některých vrozených metabolických poruch. Velmi účinně karnitin působí na srdeční sval, který trpí nedokrevností, pozitivní účinky má také při snížené pohyblivosti spermií. Karnitin je nutné dodávat pacientům s dialýzou.

K tvorbě karnitinu dochází v mozku, játrech a ledvinách. Zkrátka carnitin je palivo, které umí zlepšit metabolismus buňky i takové, která byla nějak poškozena. Neobejdou se bez něho sportovci, kteří mají vysokou tréninkovou zátěž. Pomáhá zvýšit jejich fyzickou výkonnost a zrychluje proces regenerace po náročných výkonech. Také předčasně narozené děti dostávají dávky karnitinu pro správný vývoj. Samozřejmě karnitin je vhodným doplňkem při hubnutí.

Efektivní hlavně při kardio cvičení

Platí, že bez karnitinu nespálíte žádný tuk. Právě díky karnitinu se tuk stává zdrojem energie. Protože se vyskytuje v červeném masu, je třeba konzumovat i toto maso, jinak se vystavujete riziku nedostatku karnitinu.

Pokud cvičíte, a to pravidelně, měli byste své tělo dostatečně zásobovat L-carnitinem, který vám umožní efektivně spalovat tuk, a tak hubnout a tvarovat postavu. Nejúčinnější je působení carnitinu při kardio cvičení na správné tepové frekvenci, tehdy pomáhá nastartovat tukový metabolismus. Jedná se tedy o aktivitu vytrvalostní, aerobního charakteru. Naopak při krátké a intenzivní námaze, kdy popadáte dech, spalujete cukry a tam karnitin není účinný. Proto pokud se zaměřujete na kardio cvičení, zkuste vhodně karnitinové preparáty, abyste ještě podpořili efektivitu své tělesné námahy.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: E15.cz Blesk Katka Cosmopolitan ProŽeny.cz Lidové noviny Rytmus Života Nova ČT1 Žena a život