Sdílej se svými přáteli...

Bezlepková dieta

Celiakie je strašákem mezi lidmi. Bojíme se, abychom alergii na lepek nedostali také a víme, že je pak velmi složité situaci řešit. Současná nabídka potravin a moderní postupy a trendy však umožňují alergika téměř běžně zapojit do života. Pomoci tak může i speciální bezlepková dieta.Před konzultací
−11 kg

Analýza vašeho těla na certifikovaném přístroji


Vzorový jídelníček pro kontrolu vaší ideální váhy


60 minut s nutričním specialistou


Chci vědět více!
Dnes za akční cenu 200 Kč
Původní cena konzultace: 600 Kč

Podstata bezlepkové diety

Bezlepková dieta a co jíst? Vše, co neobsahuje lepek. Pravidlo je to jednoduché. Jedná se o speciální bezlepkové potraviny. Celiakie dieta totiž neumožňuje konzumaci potravin, kde je lepek obsažen. Problémem je však to, že mnohé potraviny jej obsahují, aniž bychom to čekali.

Řadí se mezi speciální zdravotní diety a vylučuje širokou škálu potravin. Jde hlavně o pečivo. Klasický chléb, rohlíky, housky, vánočky a jiné sladké pečivo, ale i trvanlivé pečivo, pečivo z pšenice, žita a ječmene. Všechny tyto potraviny, které v sobě jedno z obilovin mají, jsou rizikové.

Pozor na zahušťovadla

Bezlepková dieta i tak může zajistit pestrou stravu. Pozor ale na některé potraviny, kde jsou používány škroby. Jde například o jogurty, kde se používá škrob jako zahušťovadlo. Proto se zde lepek nachází, aniž bychom to očekávali. Mnohdy se jedná i o dochucovadla, jako je kečup nebo sójové omáčky.

Přirozeně bezlepkové potraviny jsou pak například maso, pohanka, rýže, proso, kukuřice, amarant, ale i luštěniny jako jsou fazole, čočka, hrách, sója nebo brambory, rajčata, cukety a další druhy ovoce a zeleniny. Samozřejmě i mléčné výrobky bez škrobu.

Sestavení diety

Pokud jde jen o vyloučení potravin s lepkem, nakupujte podle složení a existují i bezlepková oddělení v obchodech. Rozhodně se vyplatí číst obaly a složení na nich. Věděli jste, že existují druhy pečiva, kde lepek není? Navíc jsou třeba na internetu běžně k dispozici nejrůznější recepty na bezlepková jídla.

Bezlepková dieta nemusí být určena jen pro lidi s alergií na lepek, ale lepek může být příčinou obezity, zácpy nebo jiných zdravotních problémů a alergie na lepek se může objevit takřka kdykoliv během života. Ten, kdo jej ze stravy vyloučí, udělá jenom dobře. Není pro naše tělo přirozený, protože v cereálních, tedy málo namletých výrobcích z obilovin, není a tak naše tělo nezatěžuje.

Výhody

  • Pro nealergicky může zlepšit stravování jídla
  • Dieta sníží i hmotnost díky vyloučení bílého pečiva
  • Nastartuje metabolismus

Nevýhody

  • Alergici musejí poctivě vybírat vhodná jídla a potraviny
  • Je nutno studovat složení potravin
  • Zužuje se výběr konzumace potravin

Vydané knihy o bezlepkové dietě

Frič, Mengerová - Celiakie - Bezlepková dietaCeliakie – Bezlepková dieta a rady lékaře

Přemysl Frič, Olga Mengerová

Vydavatel: Medica Publishing, 2009

Kniha nabízí pacientům s celiakií, u dětí pak jejich rodičům, nejaktuálnější informace o nemoci, její diagnostice a léčení. Nové pojetí bezlepkových receptů s důrazem na domácí příppravu bezlepkového chleba a pečiva bude spolu s jídelníčkem a rozsáhlmi tabulkami vhodných potravin dobrým pomocníkem pro celiaky a jejich rodiny.

Chci o knize více informací

Vernerová Monika - Bezlepková dietaBezlepková dieta

Vernerová Monika

Vydavatel: Vyšehrad, 2006

Dietní kuchařka zaměřená na bezlepkovou dietu přináší kolem 150 receptů na pečivo, polévky, knedlíky, masové pokrmy, sladká jídla a pomazánky.

Chci o knize více informací

Kovářů, Knápková - Bezlepková a bezmléčná dieta.Bezlepková a bezmléčná dieta. Recepty pro kompletní jídelníček, rozpoznání příznaků, léčba, dieta.

Jitka Knápková, Dagmar Kovářů

Vydavatel: Computer Press, 2013

Jak žít s celiakií, nesnášenlivostí lepku či mléka, co je to potravinová alergie? Jak poznat první příznaky? Existuje léčba? Odpovědi na nejčastější otázky, jaký typ stravy preferovat…

Chci o knize více informací

Na nic nečekejte. Objednejte se do Světa zdraví dnes za akční cenu 200 Kč.
Běžná cena za konzultaci je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v NUTRIADAPT jste mohli slyšet v těchto médiích: